montessori závěsná dekorace MUNARI

mobily / kinetické závěsné dekorace

Mobily, neboli závěsné dekorace mimimo jsou originální designové pozorovací objekty pro miminka a malé děti, které jsme vyvinuli s respektem k jednotlivým vývojovým fázím dítěte. Pokud k miminku přichází příliš brzy velké množství podnětů v podobě mnoha barev, světel, zvuků a rychlých pohybů, jeho ještě nevyvinutý nervový system je přetěžován. Mobily mimimo svými tvary a barevností odpovídají vývojovým potřebám miminka, stimulují jeho rozvoj a nezatěžují jej.

Mimimo nabízí dvě řady mobilů – první řada je inspirovaná montessori pedagogikou, ta druhá je spíše umělecká, reprezentovaná variacemi barev a tvarů.

V montessori řadě mobilů je MUNARI základní a oblíbenou závěsnou dekorací, která má svou historii a význam. Je černobílý a jeho tvary jsou vytvořeny na základě matematických zákonitostí a geometrického řádu. Černobílá odpovídá vývojové fázi novorozence, který je schopen vnímat pouze kontrasty. Je prokázáno, že již dvou až třídenní novorozenci jsou schopni soustředeně pozorovat po dobu 5 minut černobílé tvary a objekty. Tyto pozorovací schopnosti miminka se časem postupně prohlubují, takže miminka pozorují dekorace delší dobu.

S postupným vývojem, když miminko ztrací zájem o černobílé tvary a získává schopnost vnímat základní barvy (červenou, žlutou, modrou), nabízíme mobil OCTAHEDRON. Postupně, když je miminko schopné vnímat odstíny jedné barvy, nabízíme mobil GOBBI.

Podle temperamentu a zájmu miminka můžeme nabízet další tvary a barvy dle vlastního uvážení.

mobily mimimo

  • závěsné pozorovací dekorace pro miminka
  • originální kinetické tvary zavěšené volně v prostoru
  • harmonizují a přirozeně upoutávají pozornost miminek
  • odpovídají vývojovým fázím dítěte
  • jemně stimulují a rozvíjí psychomotorický vývoj miminek
  • vytvořené s respektem k montessori pedagogice
interiérová závěsné dekorace (mobil) Munari
interiérová závěsné dekorace (mobil) mimimo

mobily nejen pro miminka

  • závěsné dekorace, pro něž v montessori padagogice užíváme termínu MOBIL, jsou vyvinuty především pro novorozence
  • jsou vhodné i pro děti od 1,5 roku do 2 let , u nichž se mimo jiné rozvíjí schopnost soustředění
  • upoutávají pozornost malých dětí, které je ocení jako hezkou dekorací dětského pokoje

kdy mobil použít a jaký typ zvolit

Čerstvě po narození vidí miminka neostře a několik dalších týdnů života pouze kontrasty. Pro toto období od narození do zhruba 2 měsíců doporučujeme černobílou závěsnou montessori dekoraci MUNARI, nebo jiné černobílé varianty.

Ve chvíli, kdy miminko ztrácí zájem o pozorování černobílých objektů nabízíme závěsnou dekoraci OCTAHEDRON v základních barvách (červené, žluté, modré).

Pro další rozvoj miminka, kdy je dítě již schopné vnímat odstíny jedné barvy, nabízíme závěsnou dekoraci GOBBI.

Jakmile je miminko schopné obecně více vnímat, volíme tvarově i barevně bohatší varianty závěsných dekorací.

montessori závěsná dekorace / montessori mobile
interiérová závěsné dekorace mimimo

materiály a způsob výroby

Používáme nejraději přírodní materiály – probarvené kartony a kartony s metalickými efekty, papírové tvary navazujeme na nitě z přírodního hedvábí a přivazujeme na tyčky z bukového dřeva.

Závěsné dekorace jsou kompletně vyráběny ručně.

inspirace mimimo

Bruno Munari (1907-1998)
Italský umělec, designer, zabýval se vizuálním uměním, byl současníkem Marie Montessori. Vytvářel kinetické objekty a je autorem designu závěsné dekorace Munari.

Alexander Calder (1898-1976)
Nejznámějším umělcem, který se zabýval tvorbou kinetických objektů, rovněž současník Marie Montessori a Bruno Munariho. Mobily mimimo jsou inspirovány designem a tvorbou Alexandra Caldera, hravostí a barevností jeho kinetických objektů.