Odkud se vzalo slovo mobil?

 

Mobil, mobilní závěsná dekorace, kolotoč nad postýlku miminka, pozorovací dekorace. To vše jsou označení pro stejnou věc. Slovo mobil se objevilo poprvé ve spojitosti s objekty – sochami umělce Alexandera Caldera. Jeho dílo – kinetické objekty plující v prostoru – bylo inspirací zejména v Montessori pedagogice použitím principu závěsného objektu pro rozvoj zraku a vnímání u miminek. Tak se začaly vyrábět závěsné dekorace, které byly označovány jako mobily. S mobilním telefonem nemají zhola nic společného.

V Montessori pedagogice jsou mobily pro novorozence a miminka velmi doporučované, protože vhodně pomáhají rozvoji jejich zraku a vnímání. Všechny Montessori mobily mají geometrické tvary, vzájemně jsou proporcionálně vyvážené a všechny tvary jsou v logických geometrických vztazích. Jejich proporce nejsou náhodné, ale mají geometrickou logiku.

  1. Nejslavnějším Montessori mobilem je označován Munari a toto jméno nese po Italském umělci, designérovi a vynálezci didaktických metod a pomůcek Bruno Munarim. Munari je černobílý pro čerstvě narozená miminka, protože jejich zrak není po narození dovyvinutý a černobílou vnímají nejlépe.
  2. Další Montessori klasikou je Octahedron – papírový osmistěn ve třech základních barvách. Octahedron má jednoduché základní barvy – červenou, žlutou a modrou. To proto, že miminka s částečně rozvinutým zrakem již začínají vidět tyto výrazné barvy.
  3. Dalším známým mobilem je Gobbi – mobil složený z pěti kuliček v odstínech jedné barvy. Nejvyšším stupněm je mobil Gobbi, který už představuje odstíny jedné barvy a miminko v něm objevuje další novou dimenzi vizuálního zážitku i poznání. I tady hrají geometrické proporce svou významnou úlohu.

Montessori mobily se pohybují přirozeně pouze vlivem proudícího vzduchu. Jejich pohyblivost je zajištěna použitím hedvábných nití, na kterých jsou prvky navázány. Celkově jsou mobily vyráběny z přírodních materiálů.

Mobily / závěsné dekorace jsou vyvinuty v souladu s Montessori pedagogikou.